Лятото трябва да е топло, да. Но, когато термометърът сочи 30, даже 35?С, започва да ни тежи… И не само на нас, хората, а и на домашните животни. Как да помогнем на четириногите си приятели да преживеят жегите?
Бдителност – това е девизът на стопаните на домашни животни, при това не само в жегите. Но тогава поведението на животното трябва да се наблюдава особено внимателно. Ако ви се стори, че нещо не е както трябва, желателно е да се обадите на ветеринаря. Топлинният удар не е „привилегия” само на човека – той би могъл да има много неприятни, даже страшни последици и за животните. Затова трябва да имате подръка телефон на най-близката ветеринарна клиника, а в случай, че водите животното със себе си на почивка – да знаете къде можете да намерите местния ветеринарен лекар.
Особено внимание обръщайте на:
- Възрастните животни
- Животните със слаби сърца
- Породите с къси муцунки, които по принцип имат проблеми с дишането
Все още не са изобретени лекарства за справяне с жегата, затова трябва така да обгрижваме животните си, че да им носим полза, не да им вредим.
Как да им помогнем?
- Ако имате възможност, в най-големите жеги оставяйте климатикът да работи и през деня, когато вас ви няма, но четириногият ви приятел ви чака вкъщи.
- Широко отвореният прозорец доставя свеж въздух, но може да бъде опасен за всяка котка, а и за някои акробатични кучета.
- Осигурете на животното постоянен достъп до достатъчно количество вода.
- Ако сте вкъщи, навлажнявайте козинката на челото и гърба. Не мокрете, а навлажнявайте, но не твърде често, за да не ги простудите.
- Извеждайте кучето на разходка рано сутрин и късно вечер, когато жегата вече е отминала.
Какво не трябва да правим в жегата и не само…
Бъдете внимателни с климатика – настройте го така, че да не простудите животното (отнася се не само за температурата, а и за силата и направлението на струята въздух).
Не оставяйте широко отворени прозорци в свое отсъствие.
Не подстригвайте кучетата „до кожа”: психологическата травма е твърде сериозна, а ползата е съмнителна. Козината и подкосмието играят ролята на термос, стабилизирайки температурата на тялото.
Не позволявайте на кучетата да се къпят в съмнителни водоеми.
Не ги преохлаждайте – дори и в жега, настинките са напълно възможни.
Правила за безопасност при пътуване и пребиваване извън града
Ако пътувате с автомобил и трябва да спрете, никога не оставяйте животно в затворената кола!Ако няма друга възможност, спрете колата на плътна сянка и оставете отворен прозорец. Отсъствието ви не трябва да е по-дълго от 5-10 минути.
Не вземайте кучето на плажа – ако го вземете, нека лежи на сянка.
Характерните признаци на топлинен удар при животните са: учестено дишане, вялост, повишена телесна температура. Но те могат да се окажат симптоми и за други болести, така че не ги пренебрегвайте, а се обадете на ветеринар. Когато превозвате животното към клиниката, погрижете се колата да е хладна. Сложете мокра кърпа на челото му – това ще помогне да се избегнат пораженията на централната нервна система.